Kabul Edilen Bildiriler için Takip Edilmesi Gereken Adımlar

Kabul edilen bildiriler için yazarların takip etmesi gereken iki adet adım bulunmaktadır. Bu adımlar bildirilerin basıma uygunluğunun denetlenmesi ve bildirilerin telif haklarının devrine yönelik metnin imzalanmasıdır.

Bildirilerin Baskıya Hazır Hale Getirilmesi için Gereken Adımlar

Baskıya hazır PDF formatı sisteme yüklenmelidir. Bu amaçla latex ve Microsoft Word formatlarında kalıp dosyaları kullanılmalıdır. Kabul edilen bildirilerin IEEE Xplore'de yayınlanabilmesi için, aşağıdaki kurallara uyulmalıdır. Aşağıdaki kurallar dışında hazırlanan bildiriler sunulmuş olsa bile, IEEE tarafından formatı kabul edilmeyeceğinden dolayı IEEE Xplorer'de yayımlanamayacaktır. Bu sebeple aşağıda belirtilmiş aşamaların tam olarak uygulanması gereklidir.

 • Bildiri Türkçe dilinde yazılmış ise:
  • Bildirinin başlık kısmında önce Türkçe sonra İngilizce olmak üzere iki dilde başlık yazılması gerekmektedir.
  • Özet için önce, "Özetçe" ile başlayan Türkçe özet ve "Anahtar Kelimeler", sonra ise "Abstract" ile başlayan İngilizce özet ve İngilizce anahtar kelimeler "Keywords" verilmelidir. Özetçe, Abstract ve Bildiri Başlığı kısmında, özel semboller, özel karakterler ve matematiksel ifadeler kullanılmamalıdır.
 • Bildirilerde sayfa numarası bulunmamalıdır.
 • İki kolon halinde hazırlanacak bildirinin ilk sayfasının sol altında IEEE telif hakkı bildirimi kesinlikle bulunmalıdır. Bildiri ilk sayfasının altına ilgili ifadeyi yerleştiriniz:
  • Yazarlarının tümü ABD hükümeti çalışanı olan bildirilerde kullanılması gereken telif hakkı ifadesi: "U.S. Government work not protected by U.S. copyright"
  • Yazarlarının tümü "Crown government" (Birleşik Krallık, Kanada, ve Avusturalya) çalışanı olan bildirilerde kullanılması gereken telif hakkı ifadesi: "978-1-6654-1070-0/21/$31.00 ©2021 Crown "
  • Yazarlarının tümü Avrupa Birliği çalışanı olan bildirilerde kullanılması gereken telif hakkı ifadesi: "978-1-6654-1070-0/21/$31.00 ©2021 European Union"
  • Diğer tüm bildiriler için telif hakkı ifadesi: "978-1-6654-1070-0/21/$31.00 ©2021 IEEE"
 • Hazırlanan bildirilerin, IEEE Xplore’de yayınlanabilmesi için PDF eXpress uygulaması ile sınanmalıdır. Bu amaçla:
  • Uygulama sayfasında (https://ieee-pdf-express.org/) yer alan "Conference ID” bölümüne "54260X” kodu yazılarak yeni kayıt oluşturulur veya varsa geçmiş kaydınız kullanılır.
  • Baskıya hazır bildiriler PDF eXpress uygulamasına yüklenir ve IEEE formatına uygunluğu belirlenir:
   • Uygun olan bildiriler, UYMS2021 Bildiri Gönderim Sistemine yüklenmek üzere kaydedilir.
   • Uygun olmayan bildirilerin, sınama raporu uyarınca uygun hâle getirilmelidir ve PDF eXpress. uygulamasında uygunluğu tekrar belirlenmelidir (Pdf-express Türkçe karakter gömme sorunu: Word dosyasında Türkçe karakterlerin gömülmesi için farklı kaydette kayıt türünü PDF seçtikten sonra gözüken Seçenekler kısmına giriniz. Ve “ISO 19005-1 Uyumlu” ibaresini işaretleyerek dosyayı kaydediniz.)
  • PDF eXpress uygunluk testinden geçmiş ve sistem tarafından size gönderilmiş PDF dosyasını, PDF eXpress'in verdiği dosya adı değiştirilmeden sisteme yüklenmelidir (PIDXXX).

IEEE Telif Hakkı Belgesi

IEEE E-Copyright sayfası ilerleyen tarihlerde duyurulacaktır. Bu sayfa içerisinde gerçekleştirilecek IEEE E-Copyright işlemi, her bildiri için ayrı ayrı yapılması gerekmektedir. Bir yazarın iki veya daha fazla bildirisi kabul edilmiş ise bu işlemi, her bir bildiri için ayrı ayrı yapması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Bildirilerde ilk sayfada sol altta bulunması gereken Telif Hakkı ifadesi yer almayan, IEEE E-Copyright işlemi tamamlanmayan ve PDF eXpress'ten geçtiğine dair onayı olmayan bildiriler, IEEE Xplore'a yüklenememektedir. Bu hususların sağlanması yazarların sorumluluğundadır.